poniedziałek, 3 lutego 2014

Czym jest teatr?

Biorąc pod uwagę to, że wielkimi krokami zbliżają się ferie oraz wyjazd do Goleniowa na warsztaty oraz festiwal "Gala Oskara", który organizuje Mały, oraz nasz Festiwal 44, który najprawdopodobniej odbędzie się w maju, ja z paroma osobami pomyśleliśmy sobie, że z naszych rąk nie powstanie nic fajnego, dopóki nie zorganizujemy się jako grupa. Dopóki nie będziemy siebie wystarczająco dobrze znali, a przede wszystkim szanowali własnych zdań, czasu oraz poglądów.
Zacytuję bardzo mądrego znajomego z teatru: "Bo kiedy uświadomisz sobie, że grasz w spektaklu,  w którym na scenie występuje 15 osób i nie chodzi tam o to,  by być liderem i „wodzryjem medialnym”, tylko o to by zagrać postać, która ma być częścią narracji całej historii, to przechodzi przez ciebie zimny dreszcz i zastanawiasz się czy podołasz. Czy podołasz, przez chwilę nie być sobą.
Podczas spektaklu teatralnego,  nie da się nic zlepić,  zgrać od nowa lub odkręcić.
A teatr to zespół!
To jeden organizm.
Na teatralnej  scenie wyścig szczurów nie wchodzi w grę, porostu się nie sprawdza.
By widz mógł przeżywać opowiadaną  przez aktorów historię,  potrzebny jest  „teatr”, a jak mówi Tadashi Suzuki, teatr  jest tym, co dzieje się w miejscu, w którym znajdują się jednocześnie aktor i widz. Spotykają się oni za pośrednictwem konkretnego miejsca i nie jest to jedynie abstrakcyjne spotkanie dwóch rodzajów ludzi – tych, nazywanych aktorami, i tych, nazywanych widzami. To jest  miejsce, w którym każdy z rodzaju ludzi nazywanych aktorem,  ma przypisaną postać, którą musi ukazać z pełnym zaangażowaniem i pełną konsekwencją,  by narracja mogła płynąć, a na tym przypływie narracji  mógł żeglować rozemocjonowany człowiek zwany widzem.
Teatr nie znosi wyścigu, natomiast  nagradza konsekwencję, oddanie i pokorę.
Dlatego tak sobie myślę, że liderzy społeczni i politycy powinni przymusowo raz w roku brać udział w przedstawieniu teatralnym. Może wtedy dotarłoby do niech, że by coś społecznie zbudować,  trzeba stać się częścią tego społecznego zespołu. "

Uważam, że poruszył tutaj bardzo ważną kwestię, że teatr to jeden organizm. Poszczególni ludzie, którzy tworzą całość i nie chodzi o to, aby starać się być indywidualistą, tylko aby umieć być w zespole.
Dlatego cała nasza grupa powinna się poważnie zastanowić nad tym jak funkcjonujemy.
Jesteśmy podzieleni na kilka małych grup, co moim zdaniem nie powinno być dopuszczalne. Musimy się po prostu zintegrować i razem stworzyć coś niesamowitego.

Jutro są warsztaty. Musimy poważnie porozmawiać z Metą, naszym opiekunem, poruszając parę ważnych kwestii.
Zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie.
Musimy również zastanowić się nad nazwą naszej grupy i przemyśleć to jaki pokażemy spektakl na Festiwalu 44, ale nie tylko, bo jeżeli już go wymyślimy to będziemy mogli z nim jeździć po innych miastach lub festiwalach.
Nie mogę się doczekać jutra. Będzie się działo :)



Większość naszej grupy teatralnej podczas pierwszego pokazu pracy, po warsztatach z teatrem "Krzyk"


U mnie jest lepiej. Robi się ciepło i może w tym roku wiosna zawita do nas wcześniej.
Czekam z niecierpliwością na ferie.

3 komentarze :

  1. Hej!!! Jak się cieszę, że ludzie nie zapomnieli teatrze, Trzymaj tak dalej....:D
    PS Jak ja Ci zazdroszczę tej grupy, ja mogę tylko pomarzyć..;(

    OdpowiedzUsuń
  2. Twój znajomy ma absolutną rację! Twoja grupa musi być pełna fantastycznych, młodych ludzi przepełnionych prawdziwą pasją. Czy w przyszłości na youtubie będzie można znaleźć Wasz kanał? Chętnie obejrzałbym spektakl z Twoim udziałem. Ostatnio zaczęłam lubować się w przedstawieniach teatralnych oraz musicalach, które namiętnie oglądam :3
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. http://www.youtube.com/watch?v=BQRFeD8rZRE
      Tutaj możesz zobaczyć jeden z naszych spektakli "Gość Oczekiwany"
      Co prawda była to dopiero premiera, więc parę rzeczy zdarzyło się tak jak nie powinno, aczkolwiek jestem dumna z tego przedstawienia.
      Ja wchodzę tam na scenę jako trzecia :)

      Usuń

1. Nie spamuj.
2. Toleruję krytykę tylko taką, która może coś wnieść do mojego życia.
3. Dziękuję za każdy komentarz.
4. Kocham Was! :)